Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Co musíte vidět a zažít  ve Žďáře

- vyšlápnout si na vyhlídku a do areálu kostela sv. Jana Nepomuckého, zapsaného v seznamu světového dědictví UNESCO na Zelené hoře

- projít si stezku okolo Konventního rybníka pod Zelenou horou

- zajít do úžasného interaktivního moderního muzea nové generace na zámku ve Žďáře

- užít si v rekreačním areálu Pilák a podívat se na sousočí Michala Olšiaka na hranici Čech a Moravy

- zajít do modelového království vláčků

- pohrát si v herně Hopík

- zajít k Mamlasovi u Starého dvora

- zajezdit si na tobogánu v  relaxačním centru

- ochutnat vypečenou zmrzlinu z Vypečené zmrzlinárny

Na zámku Žďár najdete opravdu skvělé interaktivní muzeum o historii kláštera. Zabaví se v něm děti cca od tří let,  samozřejmě čím starší dítě, tím jsou efekty expozice větší. Zámek pořádá v průběhu roku spoustu akcí pro děti i dospěláky, příměstské tábory a zážitkové prohlídky pro děti. Stačí se informovat, co aktuálně probíhá. V zámku najdete kavárnu a pěkný obchůdek se suvenýry, dárky a lokálními produkty. V areálu si můžete v létě zahrát hry, odpočívat v lehátku či navštívit baziliku, prozkoumat všechny nádvoří a sádky. Můžete se ubytovat ve věži či v penzionu v bývalé kapli sv. Markéty. 

Po prohlídce zámku musíte samozřejmě vyšlápnout ke kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Krásný výhled na město, zvládnou i menší děti, možno i s kočárkem, pokud půjdete po silničce. Na loukách pod kostelem se v létě pasou ovečky. Nedaleko kostela je malé dětské hřiště. Pod Zelenou horou si projděte stezku okolo Konventského rybníka, která je dlouhá cca 1 km. 

Pokud budete parkovat na hlavním parkovišti před zámkem, můžete pěšky dojít okolo cukrárny u Tří hvězd a tzv. Dolního hřbitova po cyklostezce k Pilské nádrži do rekreačního areálu Pilák. Pilák patří mezi nejoblíbenější areály na Vysočině. Na Piláku se můžete vykoupat, zacvičit ve venkovní tělocvičně, pohrát si a zašplhat na  dětském hřišti. V areálu najdete i známé sochy M. Olšiaka zemská hranice Čech a Moravy, orlici a lva. Můžete si půjčit šlapadlo, či zahrát minigolf. Doporučuji. Veškeré info k aktivitám na Piláku najdete tady. Oběd si můžete dát pod hrází v restuaraci v hotelu Tálský mlýn.  Z Piláku se můžete projít např. ke studánce Salvátorka či po nové stezce nad  benzinkou k vesničce Stržanov, kde je nové vyhlídkové místo na Pilák a Zelenou horu. Výlet okolo Pilské nádrže tady.

Ze zámku se nabízí další vycházky, např. na oblíbené vyhlídkové místo u Mamlase. Jde o další sochu M. Olšiaka, kde se kříží vycházkové trasy ze Žďáru a Hamrů nS. Ze zámku se tam dostanete pěšky za cca půl hodiny až hodinu, lze s kočárkem. Míjet budete Starý dvůr s koňským výběhem. Pozor na deštivé počasí, cesta bývá velmi bahnitá.  

Další asi hodinová trasa ze zámku, je okolo Bránského rybníka, což je rybník hned u parkoviště před zámkem. Občerstvení v restauraci Táferna u historického mostu či v cukrárně u Tří hvězd, která je cca 100 m od parkoviště. Možno s kočárkem.

Přesuneme se do centra města. Na náměstí republiky v budově radnice je TIC městské informační centrum. V ulici pod kostelem najdete Regionální muzeum v bývalé tvrzi. Tam a v nedalekém Moučkově domě, bývají velmi zajímavé výstavy či akce, určené i pro malé děti. 

Na náměstí se malé děti můžou projet na delfínovi a vyfotit s panem Síťovkou, což je drátěná socha nedaleko radnice, připomínající výrobu slavných síťovek na Žďársku. Za návštěvu stojí také modelové království železnice, které najdete v suterénu domu kultury. Za domem kultury se také můžete napojit na cyklostezku, která vás pohodlně dovede až k Pilské nádrži.

Dětské hřiště tzv. Rákosníčkovo najdete nedaleko náměstí před relaxačním bazénem s tobogánem.

Odpočinkovou zónu s menším hřištěm najdete na Farčatech, což je park na pozemcích pod kostelem sv. Prokopa. Tam si můžete půjčit hrací potřeby z bedny uprostřed nebo si rozpálit místní gril, či udělat piknik. Nově od léta 21 v parku najdete industriální lavičkové prolézačky:) a kavárnu na kolečkách Kávavan za humny. Za novou lávku přes Sázavou se můžete napojit na cyklostezku vedoucí do Hamrů n.S.

Pro starší děti je vedle zimního stadionu streetpark. Pokud chcete na letní zahrádku s hřištěm pro malé děti, můžete navštívit zahradní občerstvení U Pohanků na Vysocké 59, nebo zahrádku v areálu Zahrady Vysočina na Brodské 104. Před zimním stadionem, v malé zahrádce, můžete vidět králíčky, nutrie, morčata a další malá zvířátka.

S nejmenšími dále doporučuji dětskou hernu Hopík na náměstí, cukrárnu a pekárnu v horním rohu náměstí P Café, kde mají svoji vlastní zmrzlinárnu. Další velká zmrzlinárna Amarena je na ulici Nádražní tzv. pěší zóně.  V Malé kavárně  vedle knihovny, najdete uzavřený dvoreček s malým hřištěm pro nejmenší. K zapůjčení měli i odrážedla.