Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Lomy, skály, lesy a k tomu jako bonus zřícenina hradu. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Štamberk u Řásné a u Lhotky. Děti se vyřádí v přírodě a vy si báječně odpočinete.

Do vsí pod Javořicí nevedou koleje, autobusy jezdí málo. Je tedy lepší zvolit auto. Můžete zkusit variantu vhodnou i pro kočárky. Za Řásnou pojedete směrem na Lhotku a v zatáčce odbočíte doprava na původní cestu k lomu. Projedete okolo novostaveb a za kousek vás zastaví zákaz vjezdu, ale dá se tam zaparkovat a vyrazit po nové asfaltové cestě nahoru do kopce k zatopenému lomu. Případně můžete zaparkovat ve vsi a jít cestou mezi domy a napojit se na tuto silnici. Bloudění v tomto případě nehrozí.

U lomu jsou ještě vidět poslední pozůstatky nedávné těžby. Budovy, opracované kameny a potrubí. V lomu je skvělé koupání, což místní dobře vědí. Ale vstup do vody není pro děti úplně ideální. A upozornění. Pro neplavce není tento lom ideální už vůbec. Chce to zkrátka mít odvahu a dobrodružnou povahu.

A kudy tudy na Štamberk? Projdete okolo kamenného domku a za kousek je odbočka doprava ke zřícenině. Tam dojetete s kočárkem jen k torzu zdi. Potom už to chce nosítko, ale stejně je nutné se tam pohybovat s největší opatrností a počítat s tím, že někam se nedostanete vůbec.
Větším dětem asi tak od tří let se bude ve skalách, ve stínu staletých buků a mezi zbytky zdí starého hradu určitě líbit. Jen musí dávat velký pozor, aby někam nespadly. Doprovod dospělého je tady samozřejmostí. Dá se pokračovat do lesa, kde jsou další skály. Areál je rozlehlý a je škoda neprojít ho celý. Objevíte tam tajemnou šifru i útočitě pro trampy. Po skalách dokonce lezou horolezci.

A pokud toho nebudete mít dost, můžete se vrátit na cestu k lomu a jít na druhou stranu. Tam je totiž další odbočka, která vás dovede ke starému lomu, zatopené jámě, k ohništi mezi skalními bloky a ke dvěma vyhlídkám. K té, která je výše, dojedete i s kočárkem. Druhá se nachází níže, dá se k ní sejít. I tady se toho dá objevit hodně.
Můžete udělat i větší turistické kolečko, tedy jít od Štamberku a lomu po modré k Velkému Pařezitému rybníku a odtud po silnici zpět do Řásné. 

Okolo Pařezáku, jak se rybníku tady u nás říká, vede zelená naučná stezka, i na ni se cestou můžete napojit. Rybník nabízí výborné koupání, je vhodný i pro ty nejmenší. Je u něj celoročně otevřený kemp s kioskem a restaurací.

Na Štamberk se pěšky dostanete i ze Lhotky, ale to je trasa do strmého kopce pro zdatnější turisty. Po cestě uvidíte známé kamenné moře, vytvořené pohybem ledovce. Koupání nabízí také rybník Horní Mrzatec za Lhotkou, kde je možnost přespat v tábořišti.