Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Pěší výlet: 18 km, okruh, s dětmi 9 a 11 let cca 6 hodin, svačiny s sebou, na trase jsou delší úseky bez civilizace, pozor v zimních měsících jsou skály kluzké.

Auto jsme nechali u loveckého zámečku Karlštejn (jedná se o okruh, parkování je možné i v Pusté Rybné nebo v obci Březiny). Kolem Hraběnčiny a Knížecí studánky nás červená značka zavede k prvnímu skalnímu útvaru k Rybenským Perničkům. Dále cesta pokračuje po zelené přes Pustou Rybnou do Březin, v této části trasa částečně kopíruje naučnou stezku se zajímavými   úkoly pro děti. Na Březinách u penzionu najdete krátkou velmi oblíbenou dětskou stezku Kukyho les. Na rozcestí „V Pasekách“ odbočíme doprava, kde nás čeká prudké stoupání až na vrchol Čtyři Palice. Zpět na Karlštejn nás zavede modrá značka, která vede příjemnou lesní cestou kolem Milovských Perničků a Zkamenělého zámku.  

Občerstvení: Lovecký zámek Karlštejn, Penzion Na Bělisku  a retro Hostinec Hlučál.

Zajímavosti na trase/ v okolí:

Svratouch – Muzeum historických motocyklů, obecní studánka na návsi, dětské hřiště

Lovecký zámek Karlštejn: nově zrekonstruován, oblíben filmaři. Zámeček stojí na hlavním evropském rozvodí, říká se, že ze střechy stéká voda na jedné straně do Černého moře a na druhé do Severního moře.

Rybenské/Milovské Perničky –  mohutné skalní útvary na jejichž vrcholcích je možné spatřit záhadné prohlubně – perničky. Možnost zdolat vrchol.

Hraničný – odlehlé, tajuplné místo uprostřed lesů. Kdysi zde stávala myslivna a lesovna, ve které se ukrýval tehdejší majitel panství hrabě Filip Kinský, na něhož byl vydán císařský zatykač.

Pustá Rybná – osmiboká roubená stodola s malým zemědělským muzeem

Březiny – Naučná stezka Kukyho les (není přímo na trase), Březová alej (21 bříz jako vzpomínka na místní padlé v 1. světové válce), Luňáčkova lípa, v adventním období u městského úřadu Ladův betlém 

Čtyři palice -  mohutné skalní bloky Čtyřpaličatá skála, Děvín, Tvrz a Opomenutá skála. Díky kůrovcové kalamitě je okolí vrcholu odlesněné a nabízí nový netradiční pohled na celý skalní útvar. Skály jsou hojně využívány horolezci. Možnost zdolat vrchol Děvín (modrá značka).

Zkamenělý zámek – kromě skalního útvaru jsou patrné příkopy a valy starobylého slovanského hradiště. V 13. století zde pravděpodobně stával malý dřevěný hrádek. Ve skalách je možné najít drobné přírodní jeskyňky. Osamělá skála Pivovar asi 150 metrů západním směrem.