Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Moc pěkný výlet okolo rybníku a lesem, který tam už možná díky kůrovci není, je výšlap od Velkého pařezitého rybníka (Pařezák) na Javořici, což je nejvyšší vrchol kraje Vysočina.

Cesta je pohodlná a opravdu ji zvládne každý i s kočárkem, trasa od parkoviště u kempu na Javořici a zpět cca 10 Km

Pokud se vydáte autem, zaparkujte nad kempem Velkopařezitý. Odtud se vydejte kolem Aifelovy budovy (občerstvení) nahoru do lesa, kde přijdete na pláž Pařezáku, kde se můžete v létě vykoupat . Od pláže se vydejte podél rybníka směrem vpravo, pokud se chcete kochat krásou rybníka a jeho okolí, můžete využít několik laviček, které se podél rybníka nachází. Cesta vás zavede na hlavní silnici, po které, když vyjdete z lesa, se vydáte směrem doleva a dojdete na rozcestí Velký pařezitý rybník Hájovna - před Vámi bude "Ypsilonka" kde se vydáte vpravo po červené turistické značce. Na dalším rozcestí Na průseku se vydáte doleva po zelené až na Javořici. První odpočívadlo bude u Míchovy skály. K Míchově skále s kočárkem nedojedete, posledních 50m jsou velké kameny, ale doporučuji se u kočárku vystřídat a zavítat ke skále, protože je odtud nádherný výhled do okolí - můžete zahlédnou třeba špičku věže hradu Roštejn. Další co minete cestou bude dřevěný přístřešek, který je spojený s krmelcem, že jste na správné cestě poznáte, že jdete chvíli z kopce - ano na Javořici se jde i z kopce:). Další zastavení může být u studánky Ve Štráfu, u které je malilinkatý rybníček s lavičkou, kde si můžete chvíli odpočinout. Od této studánky bude stoupání poněkud prudší, ale na Javořici je to coby kamenem dohodil.

Cesta nahoru od parkoviště, se zastavením na Míchově skále, posezením a zastavením u studánky, nám zabrala cca dvě hodiny, cesta dolů cca hodinu a čtvrt.

Pokud by se vám to zdálo málo, dole na Ypsilonce se vydáte druhou stranou - naučnou stezkou kolem Pařezáku. Nebo můžete navštívit Arboretum s ukázkou dřevin, kde se nachází herní prvky.

Tip na závěr: Pokud se budete chtít občerstvit v Aifelově budově, tak pozor na to, že tady nemají WC - to se nachází až u rybníka.

Trasa výletu

Trasu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.