Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Velké Meziříčí, město mezi dvěma řekami Oslavou a Balinkou, nemusíte hledat na mapě, uvidíte ho celé z nejvyššího dálničního mostu na dálnici D1.

Najdete tu krásný zámek s muzeem, nádvořím s kašnou a obrovským zámeckým parkem. V parku je pěkný, dřevěný, krytý most. Přes park se dostanete na cestu, která vede na kopec Tři kříže, odtud je výhled na dálnici D1 a město. O kousek dál je opravená kaplička svaté Anny se studánkou. Dříve lidé věřili, že je voda zázračná a léčí nemocné oči. Každý rok se na zámku na přelomu srpna a září konají historické slavnosti s opravdovou bitvou. Zaparkovat můžete přímo před zámkem.

Pokud Vás lákají krásné výhledy, na náměstí je přes sezónu otevřena věž kostela sv. Mikuláše, je 64 m vysoká a chlubí se největším prosvětleným ciferníkem ve střední Evropě. Ve vnitřních patrech věže je instalována výstava historických fotografií "Město Velké Meziříčí", 3D model města a byt věžníka. V letní sezóně si tu můžete zahrát i šifrovací hru.

Na Fajtově kopci je pak rozhledna v zajímavém tvaru šrobovice DNA, odkud budete mít celé město a okolní mosty jako na dlani. Rozhledna je otevřena celý rok, takže když si naplánujete její návštěvu na zimu nezapomeňte si vzít lyže, protože přímo pod rozhlednou je sjezdovka. Během zimní sezóny zde funguje snack bar. Je tu i malý vlek i pro nejmenší a možnost výuky lyžování i snowbordování. Parkoviště je přímo pod sjezdovkou.

Nedaleko rozhledny můžete ještě zajít na vyhlídku nad dálnicí ke kovovému trůnu

V Mezu, jak se tu říká, máme spoustu hřišť, ale to nejlepší je rozhodně dopravní hřiště s malým lanovým centrem nedaleko místních škol. Pokud přijedete v létě není nic lepšího než zajít na koupaliště s tobogánem. Na koupališti je občerstvení, zmrzlina i wifi. Pokud neplánujete trávit na koupališti celý den, poloviční vstupné se platí po 16:00 hod. Děti do 2 let jsou zdarma. Online kameru, která funguje pouze během sezony naleznete na webu města. Na druhém konci města máme discgolfové hřiště, je zasazeno do zeleného údolí na Kunšovci.

Kdo má rád naučné stezky může vyrazit do Balinského nebo Nesměřského údolí

V Nesměřském údolí vás čekají 3km putování světem smyslů bezobratlých živočichů. V řece je spousta krásných balvanů. Kdo je odvážný, může se v řece vykoupat. Parkovat můžete na začátku údolí vedle firmy Mateja Plasty. 

Balinským údolím, které je na druhém konci města vede další 5km dlouhá stezka kde se dozvíte o rybách, stromech i tajemném jezírku. Po cestě narazíte na 3 studánky, Dvě jsou nové Sabinka a Jarmilka, třetí je znovupostavená Víla. Vodu bych asi nepila, alespoň do té doby, než se ukončí v lesích těžba dřeva. Parkování je na začátku stezky přes silnici, pokud by bylo plno, dá se zaparkovat u koupaliště, je to tak 300m zpět k městu. 

Konec stezky je v Balinách, kde na bezbariérové zahradě Ekocentra Chaloupky, je zde přírodní hřiště, jezírko, s žábami a mloky, školní zahrádky a vodní pumpa, která v období hojnosti vody stříká vodu. Obě stezky vedou podél řek, a lze je projít pěšky i projet na kole, s kočárkem či na běžkách, momentálně může být některá z cest trochu rozbitá těžařskou technikou, ale snaží se to zasypávat. Kůrovec bohužel obě údolí hodně změnil, ale i tak je tam krásně. Nesměřské údolí je rovinka a tabule jsou více u sebe, Baliny jsou zase více zasazeny do lesa (i po velkém kácení), takže není problém se zastavit a postavit lesní domeček nebo uplést věneček z kopretin. Ještě malé upozornění, stezky nejsou okruh, musíte dojít tam a zase nazpátek. Okruhy jsou na tyto stezky napojeny, ale ty jsou pro děti dost dlouhé a určitě se nehodí pro kočárek. 

Až vás přepadne hlad můžete vyzkoušet místní rybí restauraci Jelínkova Vila a oběd zapít jejich vlastním pivem Harrach. Další restaurace s pizzerií je nedaleko, u Bílého koníčka, funguje v létě i venkovní zahrádka. Na náměstí jsou další menší restaurace a rychlá občerstvení, cukrářství u Hvězdy s dětským koutkem, kebab nebo čínská restaurace Pho 89. Pokud chcete něco trošku jiného je tu restaurace, kavárna, vinárna 2dvojka. Točenou zmrzlinu najdete nedaleko židovské synagogy hned na parkovišti. Pokud máte rádi italskou zmrzlinu opravdu snad každé příchutě, navštivte Central Coffee , což je také kavárna s cukrárnou, takže potěší každého. Pokud dáváte přednost vegetariánským, veganským a bezlepkovým pochoutkám je tu kavárna a bistro Termoska. Kdo miluje pizzu a zmrzlinu, má štěstí přímo u hlavní silnice naproti Bille. Takzvaně obojí v jednom  najdete v Pizza One Love.

Turistický informační portál Velké Meziříčí

Fotky Kateřina Navrátilová a Petra Vince