Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Projděte si Třebíč, město památek UNESCO, adventních světelných vycházek a míst, kde děti objeví hravou formou historii. 

Prohlídku města je nejjednodušší začít na opraveném Karlově náměstí, které patří k největším v republice a odkud je možné vystoupat na vyhlídku z věže kostela sv. Martina. Najdete na něm skvělé cukrárny Papi café, Natur Spot, Roma, V Uličce a kavárny Obývák a Salsa a kde v sezóně naleznete zmrzliny podle vaší chuti. Zhruba uprostřed na spodní straně náměstí je průchod, kudy se pěší lávkou dostanete do Židovského města. I tady najdete spoustu kavárniček jako třeba cukrárna Pod Lampou s krásným dětským koutkem a chráněná cukrárna a pekárna Vrátka. 

Přes Žerotínovo náměstí a ulicí Pod zámkem se dostanete k jedné z nejvýznamnějších památek města Bazilice sv. Prokopa. Děti v přední části zaujme bylinková zahrada, kde se mohou přiučit různým druhům bylinek, dospělé pak krásný výhled na Třebíč. Na zámku vedle baziliky jsou expozice vhodné i pro děti – Cesty časem, v sezóně kostýmované prohlídky a kavárna přímo vedle informačního centra

IC v Třebíči jsou vyhlášena svou kvalitou, proto je v případě jakýchkoliv dotazů neváhejte využít. 

Můžete pokračovat ulicí Nad zámkem dále nahoru, kde vás přivítá dětské centrum Labyrint s bludištěm, skluzavkami a mnoha atrakcemi pro různé věkové kategorie. Kousek nad Labyrintem se nachází pivovar Lihovar, kde se vaří originální třebíčské pivo, které si můžete koupit i s sebou. 

V jeho areálu se nachází také Muzeum jaguárů určené pro milovníky aut. Dále pokračujte přes ulice U Kuchyňky, Antonína Dvořáka a Hanělova a dojdete na Hrádek. Hrádek je krásný kopeček uprostřed města, odkud je výhled na všechny strany. Je tu krásná alej, nový fotopoint na všechny dominanty města, přírodní hřiště a město zde plánuje vybudovat dokonce venkovní gril. Pokud s sebou máte deku a vyjde vám počasí, krásnější místo na piknik nehledejte. 

Na začátku Hrádku se nachází židovský hřbitov, který celoročně láká svojí tajemnou atmosférou a věčně zeleným břečťanem. Zde se dá sejít do Týnského údolí, podívat se na Geopark a projít se podél rybníků Vodovodní a Babák až k řece Jihlavě, kde se nachází dětské hřiště. Pokud vás tato delší varianta nezaujme, přímo z Hrádku se k řece Jihlavě dostanete i přes Masarykovu vyhlídku (tato cesta ale není vhodná pro kočárky) nebo po silnici Skalní přímo zpátky do židovského města. 

Od dětského hřiště se krásně projdete podél řeky Jihlavy, kde se celoročně nachází velké množství kachen, které čekají, zda jim něco dobrého nepřinesete (doporučuji obiloviny, ovesné vločky, salát a jiné druhy zeleniny).  Můžete navštívit cukrárnu U Řeky s dětským koutkem a přes dvě pěší lávky si vybrat, kudy zpátky na Karlovo náměstí. 

V letní sezóně městem jezdí kolem největších zajímavostí Třebíčský expres, jízdenka je platná celý den, a můžete tedy kdekoliv vystoupit a po prozkoumání zase pokračovat dál. Dalšími atrakcemi jsou Aquapark Laguna s přilehlým bikeparkem, skateparkem a dětským hřištěm, další multifunkční dětské hřiště se skateparkem na ulici Zahraničního odboje, ekotechnické centrum Alternátor a novinka Větrný mlýn Kanciborek

Pokud si dáte v třebíčských kavárnách specialitu třebíčský VĚTRNÍK, budete mít vstup na větrný mlýn zdarma, stačí předložit vlaječku, z tohoto výborného dezertu.

Přijďte se sami přesvědčit, jak je Třebíč krásná.

Turistický portál města Třebíče tady.

Tipy na restaurace:

Karlovo náměstí – Black House, La Fabrika, Jak Jinak Pub

Komenského náměstí – Adam’s bar & bistro

Žerotínovo náměstí – Kocour (v létě s dětským koutkem na dvorku)

Židovské město – Lucky’s Vege bistro

Mapy:

Kratší trasa 

Delší trasa 

Doporučuji procházku nasvíceným městem v advetním období. Fotky Petra Vince