Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Když se řekne Svojanov, asi se někomu vybaví knížka z dětství Tajemný hrad Svojanov, mě se však z dětství vybaví soutěž, která se natáčela právě na Svojanově. Jak se jmenovala, to jsem si nemohla vzpomenout. Na mou otázku mi odpověděl pan kastelán, který má strýce, co dělá v ČT:). Zjistil, že se soutěž jmenovala „Hledání pokladu“  - vzpomene si na ní ještě někdo jiný, kromě mě?

Když jsme vyráželi na Svojanov, moc jsme si o něm nezjišťovali, a když jsme přijeli na parkoviště k hradu, tak jsme si říkali, no nic moc, uvidíme. Ale nepředbíhejme….

Pokud vyrazíte na Svojanov brzy, jistě zaparkujete na parkovišti přímo u hradu, tak jako my. Parkoviště nedisponuje mnoho parkovacími místy, protože návštěvníci se o ně musí dělit s ubytovanými návštěvníky. Pokud dorazíte později, může se tedy stát, že u hradu nezaparkujete a budete muset nechat auto dole pod kopcem u hlavní silnice. A když říkám pod kopcem, myslím opravdu pod kopcem:). Tenhle kopec, který byl mazec i autem, bych pěšky šlapat nechtěla. Vyšlápnete si do dost prudkého kopce 600m.

Před hradem se nachází dětské hřišťátko a občerstvení, které je otevřené asi jen v hlavní sezoně, nebo při nějakých akcích.

Vstup do venkovního areálu hradu je placený a můžou sem i pejsci. Jakmile jsme vstoupili do hradu, narazili jsme na restauraci s venkovním posezením, takže jsme se rozhodli, že nakrmíme malou a my si dáme kafčo. K restauraci se vrátím později, normálně moc veřejně restaurace nehodnotím, ale tahle si zaslouží zvláštní pozornost.

Po kafču jsme se vydali na průzkum hradu. Hned za restaurací na nás čekal „dvoreček“ s domácími zvířaty – slepice, kozy, beran, pávi, kačeny, holubice. Jedna holubice vypadala dokonce jako zakletá královna, maminka princezny Arabely – no kdo ví, třeba to byla skutečně ona:).Když jsme s dostatečně pokochali zvířaty, šli jsme dál a pak přišla ta pecka! Jako čekali jsme cokoliv, ale tak nádherný hradní parkán s úžasným výhledem ne. Park disponuje dvěma zastřeženými altány, takže když vás zastihne přeháňka, tak se máte kde schovat. Po celém parku je dostatečné množství laviček, takže místo k odpočinku si najdete vždy. Uprostřed toho parčíku je malá růžová zahrada ( kvůli té jsme se sem vrátili v létě, když kvetla) s malou kašnou (pro nás největší atrakce – házení kamínků do vody) a houpačkou jak pro princezny. S kočárkem se dostanete opravdu skoro všude, snad jen nevylezete na věž odkud je parádní výhled, ale je na ní náročnější výstup. Lezete po žebříku. 

U každého významného místa jsou kovové zmenšeniny daného místa s popisem, kde myslí i na nevidomé.

Po prohlídce jsme se rozhodli, že si dáme oběd a teď se dostáváme k hodnocení restaurace. Dali jsme si polévku i hlavní chod. Tak výborný vývar jsem už dlouho neměla a co se týče hlavního jídla, tak to taky byla báseň. Měli jsme řízek s jarním salátem, po pravdě taková kombinace salátu by mě k řízku nenapadla, ale bylo to luxusní a na to všechno jsme si ještě dali domácí dort (ten kdo ho připravoval musel mít zlaté ruce). A když vás obsluhují usměvaví lidé, tak si není víc co přát. Takže za nás restaurace na jedničku, obsluha na jedničku, vlastně celý hrad na jedničku s hvězdičkou. Všechen personál, od pokladní po obsluhu v restauraci, milí usměvaví lidé. Na to, že pak přes poledne byl na hradě dost nácvak, tak i WC v perfektním stavu.

Jediné co bych vytkla, tak v celém areálu jsme viděli jenom dva odpadkové koše.

Na hradě jsme strávili příjemné čtyři hodinky.

Závěrem tip pro rodiče : Svojanov bych doporučila i jako výlet rodičům, kteří mají své ratolesti zrovna na prázdninách a mají rádi tajemno. Hrad Svojanov je opředen mnoha pověstmi. Hradem i jeho okolím mají procházet duchové lidí, kteří místo v minulosti obývali. Prý se tu téměř vždy něco děje a to nejen v noci, kdy bývají paranormální jevy nejsilnější, ale i ve dne! O Svojanově je natočeno i mnoho videí na youtube, stačí se podívat, a nebo jestli máte kuráž, přesvědčte se sami...Můžete se zde i ubytovat:).

Ceník:

Vstup do areálu hradu:
Dospělý 90 Kč
Děti 60 Kč
Rodinné (2+3) 260 Kč
Parkovné 50 Kč na den
WC zdarma
V restauraci a u vstupu se dá platit kartou.