Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Vodohospodářská stezka už nějaké roky pamatuje a nyní v okolí přehrady probíhá velká těžba, tedy nic vyšperkovaného nečekejte. Všechno tohle vám ale vynahradí krásné výhledy a drsná příroda okolo. Cyklo výlet pro rodinu s dětmi je to parádní.

Asfaltová silnička propojuje Dalečín s Vírem, můžete tedy vyrazit pěšky, na kole, s kočárkem nebo částečně i s odrážedlem. Trasa se dá vzít i obráceně.

My jsme startovali z Dalečína, kde jsme parkovali u obecního úřadu, který je jak vystřižený z letáku na ubytování v Alpách. O co víc vás překvapí, že hned za obecním ůřadem si můžete prohlédnout zříceninu hradu Dalečín. Z nádvoří hradu je krásný výhled na celý Dalečín. V Dalečíně jsme našli dvě občerstvení, hospůdku Dittáč a restauraci Koh-i-noor. V Dittáči měli na zahrádce mini hřiště pro děti. 

Z Dalečína můžete vyrazit pěšky i po červené stezkou Via Czechia, která vás provede přes Karasín a Vítochov rovnou do Víru.

My jsme vyrazili podle značení v obci na Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezkou, těsně podél vodní nádrže. Cestou vás čekají vyhlídky s posezením a přístřešky jako třeba Popelkova skála nebo Kobylí skála, studánka Pravobřežka a vyhlídka na evropský strom roku 2020 Chudobínskou borovici. Stezka má několik stoupání a klesání, které se ale dá zvládnout, samozřejmě třeba pěšky.

Naším cílem byla hráz přehrady. Z hráze uvidíte vodní elektrárnu a dole v údolí skalní ferratu Jezerní stěna, na kterou se můžete vydat i s dětmi. Pokračovat můžete dále třeba na krásnou vyhlídku Klubačice. V lesíku na konci hráze jsme objevili skrytý řopík.

Ve Víru se dají obdivovat další krásy, dětské hřiště a vyhlídky. O tom ale zase příště.

Vrátili jsme se stejnou cestou zpět do Dalečína.

Trasa: Dalečín - hráz Vír  - 8 km

Čas: cesta tam i zpět cca 2 - 3 hodiny


Trasa výletu

Trasu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.