Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Vodohospodářská stezka už nějaké roky pamatuje a nyní v okolí přehrady probíhá velká těžba, tedy nic vyšperkovaného nečekejte. Všechno tohle vám ale vynahradí krásné výhledy a drsná příroda okolo. Cyklo výlet pro rodinu s dětmi je to parádní.

Asfaltová silnička propojuje Dalečín s Vírem, můžete tedy vyrazit pěšky, na kole, s kočárkem nebo částečně i s odrážedlem. Trasa se dá vzít i obráceně.

Startovali jsme z Dalečína, kde jsme parkovali u obecního úřadu, který je jak vystřižený z letáku na ubytování v Alpách. O co víc vás překvapí, že hned za obecním ůřadem si můžete prohlédnout zříceninu hradu Dalečín. Z nádvoří hradu je krásný výhled. V obci jsme našli dvě občerstvení, hospůdku Dittáč a restauraci Koh-i-noor. V Dittáči měli na zahrádce mini hřiště pro děti. 

Z Dalečína můžete také vyrazit pěšky po červené stezkou Via Czechia, která vás provede přes Karasín a Vítochov rovnou do Víru.

My jsme vyrazili podle značení v obci na Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezkou, těsně podél vodní nádrže. Cestou vás čekají vyhlídky s posezením a přístřešky jako třeba Popelkova skála nebo Kobylí skála, studánka Pravobřežka a vyhlídka na evropský strom roku 2020 Chudobínskou borovici. Stezka má několik stoupání a klesání, které se ale dá zvládnout, samozřejmě třeba pěšky.

Naším cílem byla hráz přehrady. Z hráze uvidíte vodní elektrárnu a dole v údolí skalní ferratu Jezerní stěna, na kterou se můžete vydat i s dětmi. V lesíku na konci hráze jsme objevili skrytý řopík. Pokračovat můžete dále třeba na krásnou vyhlídku před vysílačem nebo ještě dále na vyhlídku Klubačice

Ve Víru se dají obdivovat další krásy jako třeba Vírský  mlýnek,  dětské hřiště a Rossiho vyhlídka. O tom ale zase příště.

Vrátili jsme se stejnou cestou zpět do Dalečína.

Trasa: Dalečín - hráz Vír  - 8 km

Čas: cesta tam i zpět cca 2 - 3 hodiny