Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Máme teď od zimy doma malého Mikuláše, a tak jsem se s ním a s pětiletou dcerou Lucinkou šla tak trochu stylově podívat za čertem. Samozřejmě že ne do pekla, ale na Bradlo. Ptáte se, kamže jsme se to vypravili? Přece na skálu u Olší nedaleko Mrákotína. Tu už několik let stráží dřevěný čert a vede k němu zábavná plus naučná stezka.

Zaparkovali jsme ve vsi u kaple a s miminkem v nosítku jsme se vydali po modré turistické značce směr Bradlo. V lese se Lucinka musela vyřádit v malém lanovém parku, bez skluzavky a bez lození po překážkách by se zkrátka nemohlo jít dál. Já jsem si mezitím přečetla zajímavosti o malé vesničce. Třeba o tom, kolik významných lidí tam žilo a jak bohatý byl místní kulturní a společenský život. Cestou do kopce jsme narazili na tajemný předmět, takovou hádanku pro malé i velké turisty. Došli jsme i k zastavení věnovanému těžbě žuly, ta z Olší patřila totiž mezi ty nejlepší. Ale to už mě dcerka táhla dál k čertovi, na kterého se moc těšila. Už ho znala z minulé výpravy, ještě bez miminka. Já jsem si užívala procházku borovým lesem. Jdete sice nějakou dobu do kopce a kočárek by se tudy tlačil dost špatně, ale za tu trochu námahy vás čeká odměna v podobě krásné přírody a klidu uprostřed zeleně.
A skálu s čertem už máte nadosah. V jejím okolí je sice už několik let les částečně vykácený, ale díky tomu zase vidíte do okolí. Zahlédnete i Javořici s vysílačem nebo okolní vsi. Pokud je vám místo odněkud povědomé, není se čemu divit. Natáčela se tu závěrečná scéna z filmu Bajkeři, kde hrál například Adam Mišík nebo Hana Vagnerová. Filmaři využili i Telč a další místa na Jihlavsku. Bradlo teď patří hlavně čertovi, kterého autor vyřezal ze stromu přímo odtud. Dětem můžete přečíst pověst o tom, jak to s čertem kdysi dávno bylo. Můžete jít i dál na skálu, jen to chce být hodně opatrný. Když jsme všichni nabažili pobytu v přírodě, sešli jsme zpátky do vsi.

Kdo by se chtěl podívat na další zajímavý skalní útvar, může pokračovat po modré až na Hradisko. Cestou potká několik studánek. Krátká trasa na Hradisko vede po modré z osady Poldovka u Velké Lhoty. A i tudy je to do kopce lesem mezi kořeny, takže nevhodné pro kočárek.

V okolí stojí za návštěvu Práskoleská lípa, kostel svatého Jáchyma u Dobré Vody, mini muzeum kamenictví na úřadě městysu v Mrákotíně nebo opuštěný kamenolom v Mysleticích.