Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Milujete hrady a zámky, ale nepatříte mezi sobecké rodiče, kteří s malými dětmi, které neudrží dlouho pozornost, navštěvují komentované prohlídky? U nás na Jihlavsku máme jeden takový hrad, kde si na své přijdou právě i děti. Řeč je o hradu Roštejn, který spadá pod Muzeum Vysočiny a najdete ho mezi Třeští a Telčí nedaleko obce Doupě.

V minulých letech prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí, při které vznikla moderní interaktivní prohlídková trasa „Příroda, lovectví a myslivost“ určená hlavně dětem. V tichosti můžete pozorovat noční expozici zvířat nebo podle stop, které se před vámi objeví na podlaze, hádat o které zvířátko se jedná (zvíře se pak promítne na konci chodby na stěně) a nebo se můžete chvíli stát mravencem a prolézt mravenčí chodbou. Na konci prohlídkového okruhu se nachází dětská minihernička, kde si mohou děti něco hezkého nakreslit, naučí se znát jedlé a nejedlé houby a taky se mohou vyfotit v myslivecké kamizolce, botách a klobouku. Pokud vás trasa zaujala, určitě se na ni vydejte, protože toho, co zde uvidíte je mnohem a mnohem víc, než jsem uvedla a opravdu to stojí za to.

Pokud toho nemáte ani tak dost a chcete se pokochat krásným okolím z výšky, vyšlápněte si na hradní věž, ze které jsou kromě krásného okolí, za velmi dobrého počasí, vidět i vrcholky Alp.

Ještě před tím, než vznikla na hradě prohlídková trasa pro děti, jsme se na Roštejn zastavovali i jen tak, při cestě z Telče, třeba jen na kafčo, protože hradní nádvoří nabízí velice příjemné posezení. Občerstvení lze zakoupit v hradní hospůdce – nečekejte žádné gastro zážitky, ale občerstvení typu trampské cigáro, nealko pivo, nanuky… Přes léto bývá na nádvoří také stánek, kde se dají koupit třeba hranolky nebo polévka. (Občerstvení v celém areálu hradu lze platit pouze v hotovosti).

Pokud by byl hrad zavřený a vy přesto vyrazíte na výlet na hrad Roštejn, tak můžete strávit čas v krytých altánech v předhradí.

Tipy na výlety v okolí: 

NS Roštejnská obora (od loňského června je vstup do obory zakázaný), tudíž se na rozcestníku POD ROŠTEJNEM vydejte vlevo po asfaltce a na rozcestníku ROŠTEJNSKÁ OBORA se napojte na žlutou turistickou značku a dojděte zpět k hradu – 1,5 Km dlouhá procházka.

Malý pařezitý rybník – možnost koupání pro ty, co mají rádi soukromí – od hradu je to pěšky cca 3 Km nebo autem cca 7 Km

Velký pařezitý rybník – možnost koupání (v blízkosti je i kemp) 

Arboretum Javořice s ukázkami různých dřevin, kde se nachází lavičky a herní prvky

NS Velký pařezitý rybník, kde se seznámíte s historií rybníka a životem v jeho okolí. Od Pařezáku, jak se mu u nás říká, je krásná vycházka na Javořici, se zastavením na Míchově skále – ale o tom až příště. Pěšky od hradu to je cca 5 Km a autem asi 9 Km.

! Kdo není místní, mohl by si Roštejn splést s Rokštejnem, který se nachází také kousek od Jihlavy – a asi by byl dost překvapený , protože místo krásného hradu s hospůdkou, by se ocitl v místech zříceniny, kde je prý zakopaný poklad – o tom si povíme také až jindy.