Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Pěší výlet: 13 km, cca 4 hod, není vhodné pro kočárky, pouze částečně

Parkování: v obci Cikháj parkoviště u dětského hřiště

Občerstvení:  Restaurace a penzion Tisůvka

Jestli se nebojíte, pojďte s námi do Cikháje! Určitě nebudete litovat!

Hned u parkoviště se děti mohou vyřádit na novém dětském hřišti, ale pozor žádné zlobení, na lavičce u hřiště na vše dohlíží opravdový pekelník!!!

Tak teď rychle najít modrou turistickou značku a můžeme vyrazit. Kolem zvoničky, ke které se váže pověst o zpupném mlynáři Beranovi a cikhájském zvonku, kolem obnovené kaple sv. Anny  vyrážíme směrem do tajemných cikhájských hvozdů. Na rozcestí U panáka nám dva myslivci poradí kudy dál. Pokud nám poradili správně, měli bychom objevit další zajímavé místo, kterému se říká Sražená voda. Díky systému stavidel zde dříve cikhájští mlynáři usměrňovali tok  řeky Svratky, aby měli dostatek vody pro mlýny a sklárnu v Cikháji. V současné době už zde tyto stavidla bohužel nejsou, voda odtéká současně do obou povodí – do Svratky i do Sázavy. O kousek dál na nás již čeká samotný pramen řeky Svratky

Na rozcestí „Pod Fryšavským kopcem“ pozor, pozor měníme barvu, naše trasa pokračuje po zelené.

Zelená značka nás zavede do opravdového pralesa, dále nám nabídne osvěžení u Stříbrné studánky a ještě můžeme zdolat osmistovku. Žákova hora není nejvyšším vrcholem, není zde žádná skála, rozhledna ani žádný výhled, ale přesto má místo zvláštní atmosféru. Zajímavý je i název Žákova hora, podle pověstí sem chodili odpočívat žáci cisterciáckého kláštera. Dokonce je prý zde zakopaný poklad – kuželna se zlatými kuželkami.

Prudkým sešupem seběhneme po červené značce dolů k rozcestí u Snítku a teď hurá na další  osmistovku. Pozor v mapách se sice jmenuje Tisůvka, ale místní ji znají pod krycím názvem Čertův kámen alias Čerťák… Podle pověsti v sousedním Světnově chtěli postavit kostel, aby nemuseli chodit až do žďárského kláštera.  Jelikož kostel stavěli bezbožní lidé, vše co přes den postavili, čert přes noc dal do pytle, odnesl a vysypal na vrchol Tisůvky…. Takže pěkně potichu, protože jak všichni víme, čert nikdy nespí….

Odměna za prudké stoupání nás čeká na vrcholu – mohutná skála, jejíž vrchol můžeme s velkou opatrností dobýt.

Z Tisůvky sestoupíme po červené značce k další zajímavosti - k rozcestí Zubačka. Zde byla v 30. letech vystavěna lesní železnice. Mohutná vichřice tehdy zničila velké množství lesních porostů a dřevo bylo potřeba co nejrychleji odklidit. Železnice byla v provozu až do roku 1934.

Po modré značce se příjemnou lesní cestou vrátíme zpět do Cikháje, cestou se nezapomeňte zastavit u památníku partyzánského hnutí a potom si dát něco dobrého v místní restauraci.