Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Přes Zaječák do Ranťáku a vlakem zpět pro malé dobrodruhy.

Pěší výlet 3-5 km tam, možnost zkombinovat s vlakem zpáteční cestu, krásný v jarním období, kdy vše kolem kvete.

Na Zaječí skok, což je nejstarší přírodní rezervace na Vysočině, se můžete vydat z parkoviště u Penny, směrem k železničnímu přejezdu z kopce dolů, kde se před „zámečkem“ napojíte na rozcestníku Jihlava – Na Dolech, na červenou turistickou značku. Půjdete kolem řeky Jihlavy, kolem kaskády hornických rybníčků, které se v dnešní době upravují na sádky a kolem zbytků rozbořeného statku, který se jmenoval Zadní dvůr. Půjdete přes pole a louky, ale je zde vyšlápnutá cestička, tak nemusíte mít za suchého počasí žádné obavy. Od Penny to je na Zaječí skok 3 Km a to, že jste na místě, určitě poznáte, protože najednou se ocitnete na příkrém skalním útvaru, který se tyčí 30m nad řekou Jihlavou a budete obklopeni tichem těchto skal, které jsou plné pokřivených borovic a sem tam zaslechnete pískání vláčků nebo káňat lesních. 

K Zaječímu skoku se váže legenda o zlém rytíři, vzpomínám, že nám ji říkávali jak ve škole tak i vždy rodiče nebo prarodiče, když jsme o nedělních výletech sem vyráželi. Pokud by měl někdo zájem si celou legendu přečíst, tak přidávám odkaz . Vzpomínám si, že jako děcka jsme zde pekly buřty, což bych si ale v dnešní době asi netroufla :D.

Odtud se můžete vrátit zpět k Penny nebo pokračovat po červené značce, která vlastně kopíruje z jedné strany řeku Jihlavu a z druhé strany železniční trať, až do Rantířova, cesta je dlouhá asi 2 km. Tam se děti mohou vyblbnout na dětském hřišti, u kterého končí červená turistická značka. Pokud se vám bude chtít, můžete se vydat stejnou trasou zpět, nebo se svézt vláčkem na zastávku, která je u Penny a čekání na něj si zkrátit v Hostinci u Tomáše, kde mají dvůr, odkud vám děti jen tak neutečou. Takže si klidně můžete dát pivečko nebo kafíčko v klidu a pak na vlak je to jen pár kroků – necelých 300m.

Trasa v tuhle chvíli není vhodná pro kočárky, protože se v lesích od Zaječího skoku do Rantířova se dost těží, takže by se člověk dost nadřel nebo místy by ani neprojel. 

 

 

 

Trasa výletu

Trasu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.