Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Nové Město je super!

Co musíte zažít v Novém Městě na Moravě

 - zajít k mlejnku a do strašidelného podzemí do Horáckého muzea

- projít si  les Ochoza pěšky či na kole 

- prosvištět pumptruck

- vyšlápnout si stezku ke Třem křížům

- jít se podívat na minizoo

- zdolat Harusův kopec

- zajít do městských lázní

- pohrát si na dětských hřištích, u velryby, u slona, před bazénem a na koupališti

- zahrát si questing a skryté příběhy

-poslechnout si básně v poeziomatu


Na náměstí v Horáckém muzeu můžete začít. Najdete tam mlýnek, což je soustava postaviček poháněná vodním čerpadlem. Sezóna tohoto mlýnku, který stvořil pan Navrátil z Víru, začíná v květnu. Pracovníci Horáckého muzea ho zapínají každou půlhodinu a celou hodinu. Ve sklepeních se můžete bát ve strašidelném podzemí, kde se dozvíte krásné pověsti z místního kraje a poznáte místí strašidla, hejkala, divoženky nebo skřítky. V horních patrech bývají pěkné výstavy, například ta o lyžování nebo stará škola se bude dětem určitě  líbit. Nedaleko muzea je malé arboretum - parčík, které také stojí za návštěvu.  Nezapomeňte se podívat také do Horácké galerie, kde bývají  stálé a krátkodobé výstavy a různé kulturní akce nebo workshopy zaměřené na děti a umění.

Ve městě si můžete dopřát dobroty v několika kavárnách. Cukrárnu U Janovských, najdete na Vratislavově náměstí 11, v létě se tu stavujeme na zmrzlinu točenou nebo kopečkovou. Nově vzniklá Bona Café vás uchvátí svým krásným interiérem s malým dětským koutkem.Sladkou kavárnou s dvorečkem a houpačkou pro nejmenší je Kafé 133. To najdete na Komenského náměstí 133, hned vpravo od evangelického kostela. V parčíku před kavárnou můžete poslechnout básně z tzv. poeziomatu. Za evangelickým kostelem je malý parčík s hřištěm a knihobudkou.  Občerstvení s pekárnou a dobrotami a malým koutkem pro děti je Pekařství u Slonků na náměstí.


Další zajímavé hřiště a venkovní tělocvičnu najdete před Městskými lázněmi, kousek od Kafé 133.

Pokud se vydáte z náměstí po zelené značce, dojdete nejprve ke Klečkovskému rybníku. Dáte-li se doleva, a nepůjdete po značené zelené, dostanete se k pěknému dětskému hřišti s pingpongovým stolem, basketbalovým a dopravním hřištěm, které je kdykoliv přístupné. Tohle hřiště se nám moc líbilo, protože herní prvek je ve tvaru velryby. Odtud se pak po druhé straně podél rybníka dostanete zpět na zelenou, která kopíruje břeh druhého rybníku (Cihelský rybník zvaný Cihelňák). Pokud budete pokračovat po zelené, můžete dojít až na koupaliště, kde je také pěkné hřiště. Bonusem tohoto hřiště je klid v přírodě a krásný výhled. Skrz hřiště tu protéká potůček a děti si tu mohou z kamenů a klacků stavět hráze. V létě tu občas bývá otevřen stánek s občerstvením. Jdete-li po modré po hrázi koupaliště, minete po pravé straně přístřešek na svačinu, a dostanete se na asfaltovou cestu v lese Ochoza. Modrá značka vás zavede až k  Vysočina Aréně u hotelu SKI.

V lese Ochoza je pěkná procházka tzv.  obrázková cesta pro děti. Součástí jsou tratě MTB a singletracky. U Vysočina arény je i pumptrack, kde se vyřádí děti na odrážedle, kole či koloběžce. Po červené se dá dojít zpět do města.

Od koupaliště se můžete ale projít i na druhou stranu po NS stezce po stopách posledního vlka a stavit se v kavárně se sochou Buddhykde mají nyní nově i točenou zmrzlinu. Potom můžete opět pokračovat po této stezce až na Maršovskou rychtu, což je vyhlášená restaurace. U ní najdete dětské hřiště s bezvadnou lanovkou, trampolínou a zvířata v ohradě. Z Maršovic se dostanete zpět do města po stezce podél hlavní silnice. U vlakového nádraží je pěkné Lidl hřiště.

Další naší oblíbenou trasou je naučná stezka Tři kříže. Můžete buď z náměstí, nebo popojet autem ke hřbitovu na ul. Brněnská, či zaparkovat u Billy.  NS vás zavede na vrch Kalvárie, kde je krásný výhled na městečko. Stejnou cestou zpět, nebo pokračujeme naučnou stezkou přes hotel a restauraci Horní dvůr okruhem na začátek stezky před Billou. Okruh se dá i prodloužit na procházku dlouhou cca 5.5 km. Mapa zde. U Horního dvoru mají dvě velké ohrady. Můžete vidět krávy, ovce a koně.

Další procházku 2,5 km ke studánce Ludmila a Václav najdete tady. Start a cíl před Billou.

A teď něco pro tatínky. Z vlakové zastávy si můžete udělat vycházku k pivovaru Hejkal na Žďárké 48. Když se zavolá dopředu, dá se domluvit i prohlídka pivovaru. Provozují ho místní nadšenci. V létě je tam otevřen zadní vchod přímo přes zahrádku, je to tam nově spravené a snaží se to dělat baby friendly. Na mapě stanoviště 5. Stanoviště 2 je pěkné dětské hřiště. Mapa této procházky tady. Cílem je autobusové nádraží nebo můžete dojít  až na hlavní vlakové nádraží a dojet domů opět vlakem.

Posledním místem, který stojí za návštěvu je MINIZOO na BetléměOhrady se zvířátky jsou hned vedle hlavní silnice NMNM-Žďár, nad benzinkou Shell. Parkovat se dá s opatrností hned u ohrad. Nebo zaparkovat na benzině, či na ulici Podlouckého v zástavbě řadových domů. Minizoo je soukromá, dbejte pokynů majitele. 

V Novém Městě si můžete  také zahrát tzv. skryté příběhy. Nebo podniknout hledací hru po sgrafitech Karla Němce. Letáček lze vytisknout nebo vyzvednout v TIC.

Turistické infocentrum tady.

Turistický portál Novoměstsko.

Zpracováno ve spolupráci s paní Ivou Bublákovou z Nového Města, tímto jí moc děkuji.


Mapa výletu

Mapu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.