Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Originální meteostanici, kde počasí předpovídá kámen. Hmyzí hotel a čmelín. Kameny se jmény. Nebo samorosty Adama a Evu. To všechno uvidíte na křížové cestě u Mysliboře na Jihlavsku. Ta už je dva roky oblíbeným cílem turistů. Místo vás nadchne svým klidem a zajímavě zpracovanými kamennými zastaveními. Pro relax v přírodě s dětmi je ideální.


Jak se tam dostanete? Do Mysliboře můžete dojet vlakem, nebo autem. Odtud můžete jít pěšky, křížová cesta se nachází u málo frekventované silnice na Studnice. Přímo tam moc místa k zaparkování nenajdete. A navíc je to kousek za vsí. Můžete vyrazit i s kočárkem, musíte ale počítat s tím, že kopec s křížovou cestou je strmější. Takže je dobré přibalit i nosítko pro miminko, aby vám nic nebránilo v cestě vzhůru.

Křížovou cestu vytvořili místní. Jako materiál zvolili kámen, aby zapadl do prostředí lesa, i když už částečně vykáceného. Na zastaveních a podobě celého místa pracovali několik let. A mysleli také na děti, kterým se bude líbit zvonička, houpačka i hmyzí hotel. Malé i velké pobaví meteostanice, kde se například dozvíte, že pokud není kámen na místě, jde o krádež, pokud kámen vidíte dvojmo, je na vině alkohol.


Pokud jste zvolili variantu dopravy autem, můžete se vydat k dalšímu cíli jen o pár kilometrů dál. Přes Sedlejov a Panenskou Rozsíčku dojedete k prameni Moravské Dyje. V Sedlejově je nově opravené malé koupaliště. Oficiálně je to požární nádrž, kde se osvěžují hlavně Sedlejovští a lidé z okolních vsí. Ale v případě dobrého počasí koupačka určitě potěší vás i vaše děti. O prázdninových sobotách se tam grilují pstruzi. Cestou se můžete zastavit i na ranči v Bezděkově, kde mají koně a nemají problém nabídnout vám drobné občerstvení, jako je lahvové pivo, limonáda nebo nanuk. Stačí v Panenské Rozsíčce odbočit doprava, Bezděkov je na dohled i s koňmi.

Pokud chcete rovnou k prameni, z Panenské Rozsíčky jeďte směrem na Třešť a na křižovatce odbočte doprava na Pavlov. Kousek pod kopcem vpravo je malé parkoviště, tam se napojíte na zelenou turistickou značku. Odtud už je to k prameni kousek. Dá se tam dojet i s kočárkem. U pramene se nachází socha stromu od Lubo Kristka a kopie sošky dívky od třešťského sochaře Jaroslava Krechlera. Tradičně sem směřují turistické pochody a výpravy, na začátku července se tu koná pouť. Tok Moravské Dyje dále směřuje přes Dačice na rakouské území, kde se v městečku Raabs an derThaya vlévá do rakouské Dyje.


Kdo by chtěl delší výšlap, může jít dál po zelené k Jelení hoře u Hodic. Nahoře na kopci je dřevěná socha jelena, další oblíbený turistický cíl. Pro kočárek tahle trasa ale vhodná není. Doporučuji zabalit s sebou dostatek jídla a pití.  Obchody v Mysliboři a v Panenské Rozsíčce sice jsou, ale mají omezenou otevírací dobu.