Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

I když je ta naše ZOO maličkatá a bohužel se už nemá, kvůli své poloze, kam rozrůstat, je moc krásná. A neříkám to jen proto, že jsem rodilá Jihlavačka, ale proto, že už z velké části máme ZOO v ČR sjeté.

O této ZOO bych mohla psát několikastránkový článek, takže zde vypíchnu pouze pár věcí.

Jihlavská ZOO byla vlastně první ZOO u nás, která byla bez mříží – což ví málokdo.

Jihlavské ZOO se tak někdy říká ZOO pěti kontinentů a to proto, že jsou tu zastoupena zvířata ze všech kontinentů.

ZOO během těch let, co ji navštěvuji, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, kdy v posledních pár letech zde vyrostlo hned několik nových, moderních pavilonů. Nejnovějším pavilonem je Tropický pavilon, který stojí na místě, kde dřív stál pavilon s plazy a opičkami. V tomto pavilonu uvidíte krokodýly, hady a jiné plazy, vodopád, dřevěnou lávku, ze které koukáte přímo na krokodýly, vrak letadla a jako místní kuriozitu považuji malé opičky, které zde běhají volně (pozor nekrmit!, protože nedávno se stalo, že několik opiček umřelo právě kvůli neopatrnosti návštěvníků) U těchto malých opiček pochopíte, proč se říká, že je někdo drzý jako opice – opičky si vás se zájmem prohlíží a nedělá jim problém vám skočit na kočárek nebo se snaží ukrást vám svačinku, tak pozor na to:)!

Příjemná je i relaxační zóna u jezírka, kde hraje hudba, ale bohužel nebo možná bohudík, je zde fakt minimum laviček, tak se zde moc lidí nekoncentruje. Pokud potřebujete někde nakojit prcka, tak bych řekla, že tohle je naprosto ideální místo.

ZOO je bezbariérová, někde se nachází schodišťové plošiny pro vozíčkáře a u Tropického pavilonu je dokonce výtah. Je fakt ale, že s kočárkem nám bylo hloupé tyto plošiny využívat, takže jsme se na pár míst nedostali, ale to vůbec nevadí, těch míst je fakt minimum.

Po celém areálu se nachází dostatek atrakcí pro děti, největší hřiště je u vesničky Matongo se svou nepřehlédnutelnou obří klouzačkou. Koutek pro kojící maminky (plus relaxační místo u jezírka, kde se dá také nakojit), několik WC včetně přebalovacích koutků, občerstvení je zde též rozeseté po celé ZOO od stánků s kávou, zmrzlinou, ledovou tříští, restauracemi, kiosky se vším možným, nápojovými a občerstvovacími automaty, obchůdek se suvenýry.

Pokud se chcete více přiblížit zvířátkům, tak je tu možnosti kontaktní minizoo – můžete se pomazlit s kozičkami, můžete nakrmit ovečky nebo se zúčastnit komentovaného krmení. 

Přes sezonu, od května do září, se konají za příznivého počasí, mimo pondělky, letové ukázky dravců a sov. Pokud se jich zúčastníte (doporučejeme), tak se vám může stát, že vám třeba malá sovička přistane na klobouku, nebo vám „ukradne“ kšiltovku a pak se vám jen tak v bezprostřední blízkosti projde sup s roztaženými křídly…

Přes prázdniny bývá i pár termínů nočních komentovaných prohlídek, což určitě doporučím. Zúčastnili jsme se dvakrát, poprvé když to bylo opravdu poprvé, tak nás po ZOO za soumraku provázeli pohádkové bytosti. A po druhé asi čtyři roky zpět, s neteří, na den vlků, kdy bylo zase jen několik volných míst na tuto akci, která byla věnována právě vlkům (povídání o vlcích, krmení vlků, možnost nocování v ZOO a pečení buřtů), jsme si také přikoupili noční prohlídku a projít si za soumraku až za tmy Tropický pavilon – pozorování plazů, kteří jsou za tmy aktivní, byl opravdu zážitek, pozorování krokodýlů a obřího hada až naháněl strach a hlavně respekt. A protože naše Míša nechtěla v ZOO stanovat, tak jsme se od skupinky odpojili a šli přes celou ZOO na parkoviště úplně sami a byl to zvláštní pocit procházet mezi jednotlivými výběhy zvířat, která ještě nespala a vydávala zvuky, když náš ucítila, kterých si za denního provozu, kdy se to všude hemží návštěvníky, nevšimnete…Takže tohle je opravdu věc, kterou bych doporučila každému, kdo chce poznat ZOO i z trochu jiné stránky.

ZOO pořádá spousty tematických akcí a povídání, které se konají také ve vesničce Matongo, která je stylizovaná do podoby africké vesnice. Najdete tam kontaktní minizoo, občerstvovací kiosek, a noční expozice s kaloni a ježky.

Co se týče stravování, tak se to točí spíš kolem těch nezdravých jídel jako je smažák, hranolky, párky, klobásy, ale myslím, že u Vlka (u výběhu u vlků) se dala zakoupit i normální jídla, že jsme tam viděli i halušky.

S parkováním je to horší, pokud přijedete v sezoně kolem poledne nebo po obědě, tak se může stát, že tu nezaparkujete, ale nezoufejte, kousíček od ZOO je CITYPARK a tam se dá, kromě Vánoc, zaparkovat vždy. O víkendech a svátcích tam mají až 5 hodin parkování zdarma.

Pokud se vám nebude chtít vracet přes celou ZOO zpět, tak můžete vyjít východem, který je u dětského hřiště a můžete přes letní kino (kde se také pořádá mnoho akcí) projít na dětské hřiště Heulos a zpět to vzít kolem řeky přes park Malý Heulos, který vede kolem ZOO.

Mrkněte na vymazlené stránky ZOO JIHLAVA.

Fotografie Veronika Slavětínská a Petra Vince