Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Pokud přijedete do Humpolce autem, zavítáte nejspíš na jedno z našich mnoha náměstí. Pokud se rozhodnete zaparkovat na Horním náměstí, vaše cesta může směřovat hned na několik blízkých turistických i z dětského pohledu zajímavých míst. Přímo na náměstí je Muzeum Dr. Aleše Hrdličky a kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží. Nejen mužská část posádky jistě bude ráda za návštěvu pivovaru Bernard, kde můžete navštívit i novou rozhlednu, která je obmotána kolem komínu pivovaru. Samozřejmě nechybí ani prodejna zdejších výrobků. Když budete mít štěstí na náměstí narazíte i na řemeslné či farmářské trhy. Pokud vás honí mlsná můžete navštívit cukrárnu a kavárnu Adélku, kde můžete posedět uvnitř i venku. 

Když se z náměstí posuneme o 100 m dále, můžeme navštívit skanzen Zichpil. Zichpil je zachovalou částí židovského města. Prohlídka začíná v Nápravníkově stavení, kde se seznámíte s počátky osídlení regionu, vzniku města Humpolce a historií lokality Zichpil.

Dále vaše kroky mohu směřovat přes dopravní hřiště, a workoutové hřiště směrem pod dominantu tyčící se nad městem, a to zříceninu hradu Orlík. Cest na Orlík je několik, ale každá má své kouzlo. Jedna z těch nejzajímavějších vede po naučné stezce Březina, viz mapa níže, na které je i několik zastavení vhodných přímo pro nejmenší. Obrázkové pexeso, poznávání místních zvířat, rostlin a další. Bohužel je lokalita dosti vykácena, protože kůrovec se činil, ale o to hezčí je teď z rozhledny na Orlíku výhled.

Pokud máte již školní děti určitě je nadchnete hrou diskgolf. Diskgolfové hřiště s 9 jamkami najdete také v lesoparku pod Orlíkem, a i když nemáte vlastní disk, není problém si ho zapůjčit v místním infocentru (dětem jedna hra trvá asi 45 minut).

Pokud jste se nabažili lesa, a chcete dětičky trochu uběhat, pokračujte okolo rybníků po naší první vozíčkářské trase na Vysočině (vhodná pro kola, odrážedla, část i pro brusle) k závodišti Zlatá podkova. Tam se vaše děti zaručeně nudit nebudou. A nějakého toho koníka určitě po cestě také potkáte. Když budete mít štěstí na školním statku uvidíte i pávi, lamy a jiná zvířata. Závodiště je protkáno celé krásnými překážkami, které děti určitě zaujmou. Každé dítě si chce sednout na pěti metrového jezevčíka, či pohladit čápa, nebo obejmout známou rybičku Nemo. Pokud už jste delším chozením unaveni, občerstvěte se v Salónu Zlatá podkova a pokračujte zpět do centra města, kde stojí za návštěvu určitě park Stromovka, kde si odpočinou děti i dospělí. Je možnost si rozložit deku, pohrát na hřišti, občerstvit se v místní kavárně a okouknout Hujerovu švestičku. Pokud nebude počasí přát venkovnímu posezení, můžete také navštívit restauraci S Příběhem, která je na děti velmi dobře připravena.

Naproti parku můžete navštívit zónu pro umění 8smičku (zde bývá spoustu hezkých akcí, doporučuji i návštěvu divadla za komínem. A můžete ochutnat i zákusky místní kavárny. Pokud se chcete ochladit zmrzlinou, pokračujte dále do centra a narazíte na stánek s točenou zmrzlinou a výbornou kavárnu Janička, kde můžete posedět nebo vzít kávu či dortík s sebou. Dále vás cesta zavede na další z našich náměstí a přímo před budovu kina a infocentra a také před Hliníkarium.

Dětem určitě neujde pohled na Rákosníčkovo hřiště a na kašnu, kterou se mohu v letních měsících proběhnout přímo v chodníku. Oběd či večeři po náročném dni si můžete dát v restauraci Fabrika, nebo naproti v Papa'sGarden, kde je i venkovní posezení s dětským hřištěm.

Pokud se potřebujete osvěžit, můžete zajít na místní koupaliště Žabák, které funguje pouze v letních měsících.

Tipy na výlety v okolí:

Máte města plné zuby, vyrazte na výlet po okolí. Cestou do Plačkova vede několik lesních cest i turistických značení, po cestě narazíte na kapličku u sv. Václava, na městskou hájovnu, u které roste majestátná sekvoj a na začátku Plačkova si děti mohou pohrát na hřišti, opéct buřty a při hezkém počasí je i možnost koupání v místním revitalizovaném rybníku tedy koupališti s dřevěnými moly, hřištěm a občerstvením. Koho nohy nebolí může pokračovat směr westernové městečko Stonetown. A pokud dochází síla můžete využít dopravu vlakem.

Hezký výlet do přírody vhodný i pro malé cyklisty je také od rybníka Peruš přes Svéborku, Kaliště a přes Horní Rápotice zpět na Brunku. V Brunce lehce zaparkujete na odstavném parkovišti a vydáte se na výlet či projížďku, samozřejmě nemusíte jet celý okruh, ale můžete si trasu přizpůsobit svým možnostem. V Kalištích můžete navštívit rodný dům Gustava Mahlera a v penzionu si dát některou z vyhlášených pochoutek (dětské hřiště ve dvoře). Na návsi si děti užijí dětské hřiště a dospělí mohou využít začleněné prvky venkovní posilovny.

Kdo si chce okruh trochu prodloužit může se vydat do Rápotic přes tvrz v Proseči po červené značce. V Horních Rápoticích se pak můžete projít kolem obor pro daňky, jeleny, ovce, kozy a skot.

Další prima výlet je z Petrovic přes Valchy po zelené značce na Sedlickou hydroelektrárnu (hezké rekreační centrum – dětské hřiště, lanový park, možnost osvěžení ve vodě (přírodní), ráj pro cyklisty, restaurace) a pokračovat po červené značce do Želiva (hřiště, návštěva klášteru, minipivovar). Výšlap na kapličky nad obcí, za ty výhledy rozhodně stojí.

Ze Želiva kolem dokola nádrže Trnávky, po turistických značkách se zastavením na krásném dětském hřišti na městské pláži v Červené Řečici.

Rádi vyrážíme i na procházku z Vystrkova do Komorovic, kde je krásná stezka vhodná pro odrážedla. V letních měsících byla doplněna o krabičky s úryvky z pohádek a zakončuje ji oplocené dětské hřiště, s možností koupání pro otrlé. Je zde i volně přístupné hřiště na nohejbal a menší travnaté na fotbal.

A naše poslední oblíbená trasa ze Starých Bříští od hřiště, kolem obor s jeleny kolem rybníku Sýkora (možnost domluvit dětem jízdu na koních), přes Opatovský dvůr k rybníku Vilímek a zpět do Starých Bříští, kde teď můžete obdivovat domečky jako z pohádky. „Jeden ze slámy, druhý ze dřeva na kuřích nožkách a třetí z cihel. Jestlipak víte, o jakou pohádku se jedná?“

V Červené Řečici se v roce 2023 otevřel zámek po kompletní rekonstrukci a v obci si můžete projít poznávací stezku.

Humpolec infocentrum

Článek od Lucky B., moc děkujeme!