Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Lipnice nad Sázavou patří k našim nejoblíbenějším místům na Vysočině. 

Hrad Lipnice je úžasný středověký hrad, který si projdete sami bez průvodce a s dětmi si tu můžete zahrát hru lovení bobříků. Na hradě najdete spoustu krásných míst ke šmejdění jako Samsonova věž, hladomorna, tajemné sklepení a hradní komnaty. Děti mohou vyzkoušet lukostřelbu a nebo vlézt do opravdového brnění. Když je chladno v černé kuchyni hoří oheň a kamna v hradní jídelně hřejí. Z hradu je nádherný výhled do okolí a atmosféra je tu opravdu skvělá.

Z hradu se můžete vydat na skvělý pěší výlet k lipnickým lomů tzv. památník odposlechu. Jedná se o do skal vytesané reliéfy oči, ucho a ústa ve starých žulových lomech. Cestičku vedou lesem, místy je to to trochu náročnější kvůli kamenům a kořenům. U lomů se natáčela pohádka Princezna zakletá v čase:).

K památníkům jsme se vydali přes amfiteátr, který je pod hradem a dále po červené vycházkové značce k Ústům pravdy. Na začátku jsme šli kolem občerstvení v Panské oboře. U lomu Ústa pravdy najdete i velké ohniště. Pokračovali jsme dál po kamenité cestičce k lomu Bretscheiderovo ucho

Odtud se můžete vrátit k hradu Lipnice nebo pokračovat po žluté značce k Zlatým očím, jako my. Od očí pokračujeme po zelené značce zpět k hradu nebo k dalšímu památníku Hlava. My jsme se už vraceli k hradu.

Potkali jsme dost lidí, což svědčí o oblíbenosti. Procházku si můžete různě upravit podle svých možností. S kočárkem se asi nedostanete pouze k uchu, které je vlastně uprostřed lesa. K ostatním by se s terénním kočárkem dojet dalo.

V městečku můžete ještě navštívit zříceninu Bílé věže s vyhlídkou a Haškův domekNa hřbitově najdete i  hrob J. Haška.

V Lipnici se určitě stavte na jídlo do Penzionu u České koruny, které provozuje Haškův pravnuk nebo tu najdete další občerstvení přímo pod hradem.

Nedaleko hradu najdete i pěkné dětské hřiště. Pěší výlet k lomům 2 hodiny 4,5 km, hrad cca 1 hodina kočárek částečně