Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

V Havlíčkově Brodě najdete hned dvě skvělé kavárny pro děti. Velmi oblíbenou je Vymazlená kavárna, která disponuje velkou hernou pro předškolní děti. Herna je zpoplatněna částkou 60 kč a 30 kč pro děti do jednoho roku. Otevírací doba kavárny je omezena na pátek a sobotu od 9 do 18 hodin (rok 2024). Doporučujeme rezervaci. Ke kavárně se dostanete i pěšky z vlakového nádraží.

Druhou boží kavárnu pro rodiny s dětmi najdete v centru na Smetanově náměstí. Smetanak Kids Coffe disponuje hernou pro nejmenší do cca 6 let a je zpoplatněna 50 kč. Specializuje se také ne oslavy narozenin na míru.

A co podniknout v Havlíčkově Brodě jako turista?

Přehlédnout nelze věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud je možné prohlédnout si celé město i daleké okolí pěkně z výšky. 

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod nabízí pokaždé zajímavou výstavu, často i programy přímo pro děti a také stálé expozice. Aktuální program a více informací najdete tady

V letních měsících osvěží kopečková a točená zmrzlina vedle pizzerie Favole di Pizza na náměstí. Případně pokud se vydáte z náměstí ulicí Horní nahoru do kopce, dojdete k měšťanskému pivovaru – tam je možné předem si domluvit prohlídku či alespoň navštívit Pivovarský hostinec Rebel a ochutnat nejen pivo 😊 Přímo naproti pak stojí historická Štáflova chalupa. 

Na skvělou procházku zamiřte do parku Budoucnost. Tady najdete soustavu rybníků a také dětské hřiště. V létě vás asi bude zajímat sportovní centrum Kotlina, jehož součástí je i plavecký bazén (brouzdaliště pro nejmenší děti je zde k dispozici). Malý kousek od Kotliny se také nachází Mamma centrum s kavárnou, kde je ve všedních dnech možné ochutnat malé občerstvení a děti si zde mohou pohrát s velkým množstvím hraček, které jsou k dispozici.

Pokud se rozhodnete prozkoumat více příměstskou přírodu, za procházku stojí naučná stezka Park Budoucnost – Vlkovsko. Je dlouhá 3 km a vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu. Cestou mimo jiné projdete také kolem repliky středověké sklářské pece. Za zastávku stojí i odpočívadlo se sochou anděla.

Variantu výletu do Havlíčkova Brodu s menšími dětmi doporučuji zahájit u supermarketu Billa, kde jsou k vidění zbytky městského opevnění ze 14. století, socha Lego panáčka na gauči či pomník Havlíčkův Hydepark, ale především pěkné dětské hřiště. Pokračovat můžete po nábřeží řeky Sázavy, dojít až na Plovárenskou, kde je pro děti opět možnost vyžití na dětském hřišti a kde se také nachází workoutové a parkourové hřiště, a dále pokračovat zelení do velmi příjemné a vyhlášené Vymazlené kavárny s velikým dětským koutem a lákavou nabídkou občerstvení.

Z dalších brodských kaváren, které disponují dětským koutkem, stojí za zmínku kavárna Sluníčko, která se nachází nedaleko dopravního terminálu a je tak ideálním místem pro závěrečný odpočinek, pokud budete cestovat vlakem či autobusem. A dále je to Cukrárna a kavárna U Hrušků s letitou tradicí, kousek pod Havlíčkovým náměstím.

V zahradě bývalé Kavárny u notáře - nedaleko Billy - zase najdete malé bludiště se středem Evropy -  trychtýřem na počest Járy Cimrmana.

V letních měsících děti jistě zaujme fontána na Smetanově náměstí se souvisejícími „potůčky“. Ze Smetanova náměstí pak lze pokračovat ulicí Havlíčkova na občerstvení do Kavárny Ve Vile. Nabízí celodenní menu a v letních měsících je možné i posezení venku, kde je zároveň pro děti připravena skluzavka a houpačky. V posledních dvou letech zde také po celé léto vždy ve vybraný jeden den v týdnu organizují maňáskové divadlo pro děti.

Velmi pěknou procházkou je také NS Bohuslava Reynka. Trasa vede po zelené turistické značce z Havlíčkova Brodu přes osadu Dolík, Petrkovský zámek, Petrkovské lázně a končí u hřbitova ve Svatém Kříži. První z celkových pěti informačních tabulí je umístěna u děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Délka naučné stezky je 9 km.

Zcela závěrem zmíním ještě městskou část Perknov (parkování je možné např. před Hostincem U Palánů), která se může stát výchozím bodem pro pěknou procházku okolními lesy kolem Pelestrovské studánky až k Pelestrovské hospůdce, která je oblíbena jak v létě turisty a cyklisty, tak v zimě běžkaři, a nabízí také venkovní areál pro děti se skluzavkou, pískovištěm a několika málo dalšími atrakcemi.  

Text upraven ve spolupráci s Lenkou Samkovou, fotky Petra Vince