Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Navštívíte-li město Havlíčkův Brod, doporučuji vyhradit si na výlet celý den, protože možností, jak tento den strávit, ať už přímo ve městě nebo v jeho nejbližším přilehlém okolí, je mnoho. Samozřejmostí je návštěva historického centra, ale pozornost jistě přitáhne i okolní příroda.

Historické jádro města Havlíčkův Brod je od roku 1990 uznáno jako chráněná památková zóna, zahrnující zejména Havlíčkovo náměstí. Štítové domy jsou dochované téměř kolem celého náměstí i v přilehlých uličkách. Nejvýznamnějšími stavbami zde jsou Havlíčkův dům, kde dnes sídlí Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, dále budovy obou radnic. Staré renesanční, kde ve výklenku pod hodinami stojí replika kostry hlásného Hnáta, který dle pověsti chtěl v 18. století vydat město Jihlavským a byl potrestán smrtí a nové novobarokní z roku 1891. Přehlédnout nelze ani věž kostela Nanebevzetí Panny Marie, odkud je možné prohlédnout si celé město i daleké okolí pěkně z výšky. 

Zmíněné Muzeum Vysočiny nabízí pokaždé zajímavou výstavu, často i programy přímo pro děti a také stálé expozice, jako je byt Karla Havlíčka Borovského nebo podzemní chodby muzea vyzdobené ve stylu Staroegyptské hrobky. Výzdobu „hrobky“, zahrnující malby, nápisy, různé keramické a kamenné artefakty, ale i repliky mumií, vytvořili studenti z Gymnázia Havlíčkův Brod, Základní umělecké školy J. V. Stamice z Havlíčkova Brodu a dále studenti z Akademie – Vyšší odborné školy, Gymnázia a Střední školy uměleckoprůmyslové ve Světlé nad Sázavou. Aktuální program a více informací najdete tady

Další zajímavostí na náměstí je barokní kašna se sochou Tritona, kterou podle pověsti dal postavit pekař Koudela jako pokání za to, že šidil zákazníky. Dále Mariánský sloup s plastikou Panny Marie Vítězné a sochami zemských a městských patronů. 

Kolem náměstí je rozmístěno také množství restaurací a obchodů. Oběd v příjemném prostředí nabídne Restaurace u Zlatého Lva, Piombino či restaurace Rebel Na Rynku. Doporučuji také kavárnu Petrkov umístěnou v patře nad knihkupectvím. V letních měsících osvěží kopečková a točená zmrzlina vedle pizzerie Favole di Pizza. Případně pokud se vydáte z náměstí ulicí Horní nahoru do kopce, dojdete k měšťanskému pivovaru – tam je možné předem si domluvit prohlídku či alespoň navštívit Pivovarský hostinec Rebel a ochutnat nejen pivo 😊 Přímo naproti pak stojí historická Štáflova chalupa. 

Pokud se vám po prohlídce náměstí zachce kousku přírody, vaše další kroky mohou směřovat kolem kostela přímo do rozlehlého parku Budoucnost. Zde naleznete soustavu rybníků, dětské hřiště, občerstvení ve venkovní kavárně AveKave, několik soch osobností v minulosti spojených s městem (K. H. Borovský, B. Smetana ad.). Je zde umístěno také sportovní centrum Kotlina, jehož součástí je i plavecký bazén (brouzdaliště pro nejmenší děti je zde k dispozici). Projdete-li celým parkem až na samý konec, dohlédnete také na koupaliště, kde je možné si užít plavání a vodní atrakce v letních měsících. Malý kousek od Kotliny se také nachází Mamma centrum s kavárnou, kde je ve všedních dnech možné ochutnat malé občerstvení a děti si zde mohou pohrát s velkým množstvím hraček, které jsou k dispozici.

Pokud se rozhodnete prozkoumat více příměstskou přírodu, za procházku stojí naučná stezka Park Budoucnost – Vlkovsko. Web Klubu českých turistů uvádí: Naučná stezka "Park Budoucnost - Vlkovsko je dlouhá 3 km a vede příměstskými lesy Havlíčkova Brodu. Navazuje na městský park Budoucnost a představuje unikátní kaskádu rybníků a rybníčků s okolními lesy. Procházka začíná u Cihlářského rybníka, kde nás první informační tabule seznámí s celou kaskádou rybníků a po zelené turistické značce můžeme pokračovat do příměstských lesů zvaných Vlkovsko. Více zdeCestou mimo jiné projdete také kolem repliky středověké sklářské pece.

A když už jsme u naučných stezek, velmi pěknou procházkou je také NS Bohuslava Reynka. Trasa vede po zelené turistické značce z Havlíčkova Brodu přes osadu Dolík, Petrkovskýzámek, Petrkovské lázně a končí u hřbitova ve Svatém Kříži. První z celkových pěti informačních tabulí je umístěna u děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. Délka naučné stezky je 9 km.

Variantu výletu do Havlíčkova Brodu s menšími dětmi doporučuji zahájit u supermarketu Billa, kde jsou k vidění zbytky městského opevnění ze 14. století, socha Lego panáčka na gauči či pomník Havlíčkův Hydepark, ale především pěkné dětské hřiště, kde si děti mohou chvilku pohrát a můžete se poté vydat například na procházku po nábřeží řeky Sázavy, dojít až na Plovárenskou, kde je pro děti opět možnost vyžití na dětském hřišti a kde se také nachází workoutové a parkourové hřiště, a dále pokračovat zelení do velmi příjemné a vyhlášené Vymazlené kavárny s velikým dětským koutem a lákavou nabídkou občerstvení.

Z dalších brodských kaváren, které disponují dětským koutkem, stojí za zmínku kavárna Sluníčko, která se nachází nedaleko dopravního terminálu a je tak ideálním místem pro závěrečný odpočinek, pokud budete cestovat vlakem či autobusem. A dále je to Cukrárna a kavárna U Hrušků s letitou tradicí, kousek pod Havlíčkovým náměstím.

V letních měsících děti jistě zaujme fontána na Smetanově náměstí se souvisejícími „potůčky“. Ze Smetanova náměstí pak lze pokračovat ulicí Havlíčkova na občerstvení do Kavárny Ve Vile. Nabízí celodenní menu a v letních měsících je možné i posezení venku, kde je zároveň pro děti připravena skluzavka a houpačky. V posledních dvou letech zde také po celé léto vždy ve vybraný jeden den v týdnu organizují maňáskové divadlo pro děti, snad pokud situace dovolí, bude tomu tak i letos. 

Zcela závěrem zmíním ještě městskou část Perknov (parkování je možné např. před Hostincem U Palánů), která se může stát výchozím bodem pro pěknou procházku okolními lesy kolem Pelestrovské studánky až k Pelestrovské hospůdce, která je oblíbena jak v létě turisty a cyklisty, tak v zimě běžkaři, a nabízí také venkovní areál pro děti se skluzavkou, pískovištěm a několika málo dalšími atrakcemi.  

Turistické informační centrum Havlíčkův Brod

Přeji příjemné chvíle strávené v našem městě.


Fotky Petra Vince 

 

Mapa výletu

Mapu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.