Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Křižánky jsou velmi oblíbená vesnička v srdci Žďárských vrchů. Vydali jsme se z nich dobít osmistovku a zároveň druhý nejvyšší vrchol kraje Vysočina Devět skal.

Zaparkovali jsme na návsi naproti škole, pohráli si na dětském hřišti a od hasičské zbrojnice se napojili na modrou značku. Ta vede pohodovou silničkou kolem ubytování a farmy u Vojtků. Na louce se pasou koníci a ovce. Hned za farmou začíná naučná stezka Poznejte naše stromy. To se hodilo, nedávno jsme slavili Den stromů. Stezka spočívá asi ve třech zastaveních s hádankami pro děti a vysazenými stromy všeho druhu s patřičným označením. Je dlouhá cca 300 m. Je to  příjemné zpestření cesty k vrcholu. Stezka končí na parkovišti před vstupem do lesa. 

Pokračovali jsme stále po modré krásným lesem, obzvláště teď na podzim, až k Bílé skále. Tento skalní útvar je nyní velmi pěkně viditelný díky odlesnění. Až sem, vlastně ještě asi dalších 300 m, se po cestě dostanene v pohodě s kočárkem. Pak vás značka zavede do lesa na kamenitou cestu plnou kořenů a stoupání. Cesta to byla opravdu dobrodružná a místy díky spadeným stromům i nebezpečná. Proto buďte opatrní, vstup na vlastní nebezpečí. 

Samotný vrchol Devíti skal zvládnou šikovné děti od cca 3 let:). Na vrcholku se můžete zapsat do vrcholové knihy.

Pohodový pěší výlet asi na 2 hodiny, částečně lze s kočárkem. Ujdete asi 6 km.

Devět skal se dá zdolat i jinými cestami, např po modré z Herálce, či po žluté z parkoviště pod Lisovskou skálou.

Přehled osmistovek na Vysočině najdete na stránce destinace Koruna Vysočiny tady. Existuje i Poutníkův zápisník po nejvyšších vrcholech Vysočiny a můžete si ho vyzvednout v turistických informačních centrech regionu nebo třeba v nedalekém Domu přírody Žďárských vrchů v Krátké.  Zápisník je určený dětem a hravou formou láká ke zdolání všech vrcholů. Doporučuji.

Zajeli jsme se ještě podívat do Milovské kavárny v Českých Milovech, u které bylo pěkné hřiště a venkovní posezení. Můžete si tam koupit místní regionální specialitu Milovské perníčky.

Křižánky, Milovy, Podlesí a okolí nabízí spoustu dalších možností k procházkám.  Navštívit můžete Pohádkovou vesničku na Podlesí, Kukyho stezku na Březinách nebo se vydat na další známý skalní útvar a to Čtyři palice. Křižánecké naučné stezky tady.