Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Ten, kdo zavítá s dětmi do Světlé nad Sázavou, by určitě neměl minout dominantu města v podobě světelského zámku. V roce 2013 zámek změnil majitele a od té doby se stal cílem, který opravdu stojí za návštěvu. Nejde jen o samotné prohlídkové okruhy, kterých je na výběr hned několik, včetně dětského, ale při návštěvě můžete taktéž posedět v příjemné zámecké kavárně Ladurée, která nabízí i dětský koutek pro nejmenší, a poté vyrazit na procházku do přilehlého anglického parku s kaskádou rybníků a množstvím cestiček, lávek a laviček. 

V parku v těsné blízkosti zámku se nachází také dětské hřiště s kolotočem a velikou skluzavkou, na kterou se děti mohou vyšplhat hned několika způsoby dle své zdatnosti (lanový žebřík, dřevěný žebřík, lezecká stěna…). Máte-li s sebou deku, neváhejte ji rozprostřít a chvilku si zarelaxovat v trávě pod stromy. A máte-li chuť spíše se procházet, vydejte se třeba k Dolnímu parkovému rybníku obhlédnout novodobou sochu Anděla a pokračujte k Hornímu parkovému rybníku na Čertův most z konce 19. století, pod nímž se nachází pro změnu socha čerta. Pokud jdete s kočárkem jako my, s trochou odvahy ve dvou lidech zdoláte most i s kočárkem 😊 Pokud však máte obavy, přes most nemusíte a raději klidně pokračujte dále po cestičce, která vás zavede až k rybníku Sázavanu. Neřešíte-li příliš kvalitu vody, je možné se zde vykoupat, osobně však doporučuji spíše na pokoukání 😊 Poté můžete pokračovat druhou stranou zpět k zámku. Světelský zámek nabízí také možnost ubytování. A dále je možné si na zámku předem zajistit termín únikové hry ve stylu starořeckých bájí (nutné předem ověřit, z důvodu koronaviru jsou únikové hry aktuálně bohužel pozastaveny), vhodné pro skupinu dětí ve věku 10-18 let nebo pro dospělý doprovod s mladšími dětmi. Bližší info ZDE.

Na zámku probíhají také různé akce, přes léto například Dětské pohádkové noci. Aktuální program můžete sledovat ZDE.

Do konce prázdnin je také možné projít si s dětmi „hravou šipkovanou“ – stezku s několika zastaveními, úkoly a odměnou na konci v podobě krásné vyhlídky na celé město. Vede z velké části právě zámeckým parkem. Předem je potřeba zastavit se v TIC pro vyzvednutí startovacího balíčku a mapy (pozor, v sobotu zavřeno). Více ZDE.

Až se dost nabažíte zámku a jeho okolí, můžete se po mostě přes řeku Sázavu přesunout na náměstí Trčků z Lípy. Zde se nachází kostel sv. Václava, budova radnice či kamenná kašna z poloviny 19. století. Za návštěvu stojí tajemné středověké podzemí, opředené mnohými legendami. Jakkoli domněnky o tom, že tyto chodby pokračovaly pod řekou Sázavou až k zámku či dokonce až na hrad Lipnici, byly průzkumy vyvráceny, přesto tyto podzemní prostory stojí za návštěvu. Prohlídky zajišťuje TIC, více ZDE.

Z náměstí můžete zamířit na cyklostezku, ať již na kolech nebo jen na pěší procházku. Cestou budete míjet venkovní „posilovnu“ a zmrzlinový stánek Posázavskou zmrzlinu z pravého ovoce – a ta stojí za to! 😊 Cyklostezka podél řeky Sázavy pokračuje až do cca 4km vzdálené obce Smrčná, kde je od letošního května otevřený nový stánek s občerstvením u Rychlíka, přímo u vlakové zastávky, a kde mimo občerstvení nabízí také možnost jízdy na koních, pro děti jistě vítaný zážitek. 

Cyklostezka se ve Smrčné odklání pryč, nicméně navazuje na ni červeně značená turistická trasa (vhodná opravdu pouze pro pěší), která vás provede Přírodním parkem Melechov a dovede vás až na Stvořidla. Celková délka trasy ze Světlé na Stvořidla je cca 9 km a může být velmi příjemným pěším výletem, chcete-li den strávit trochu turisticky. Zpět ze Stvořidel do Světlé je možné vrátit se vlakem, pokud by již síly docházely.

Pěkný pěší výlet ze Světlé podél řeky Sázavy je možné podniknout i na opačnou stranu – proti proudu. Tímto směrem vás červená turistická značka dovede do Pohledi, kde se u vlakové zastávky můžete napojit na žlutou, dojít přímo až do obce Pohledi a zde navštívit Selské muzeum Michalův statek, kde se vrátíte v čase na přelom 17. a 18. století. Opět je pak možný návrat do Světlé vlakem.

Výlet do Světlé si můžete zpestřit také procházkou za město, do části Dolní Bohušice a směrem k firmě Probas – podél silnice se zde nachází soukromá obora nadšeného chovatele, kde můžete zahlédnout například lamy, bílé daňky či pštrosy. Tento vášnivý chovatel má ve svých výbězích i taková zvířata, jako jsou klokani a v rybníčku poblíž svého domu černé labutě.

Závěrem zmíním ještě několik málo praktických informací. Cestujete-li autem, parkování je možné ideálně na kraji města před Billou či u Penny, většinou nebývá problém s místem. Světlá je velmi dobře přístupná také vlakem. Z hlavního nádraží je to jen kousek přes pěší most k zmíněnému Penny marketu a dále k zámku. Pokud se budete chtít během výletu také občerstvit, můžete navštívit například Městskou restauraci na náměstí, restauraci Maxim také na náměstí, útulnou restauraci Alfa v ulici Lánecká naproti MŠ či Dublin Bar v těsné blízkosti náměstí v ulici Nové Město, kde nabízí mj. pizzu. Kromě již zmíněného dětského hřiště přímo v zámeckém parku se další malé hřiště nachází v ulici Na Bradle nedaleko vlakové zastávky SNS město. V areálu ZŠ Lánecká se nachází velmi pěkně zpracované dětské dopravní hřiště, přístupné veřejnosti.

O adventu 2020 byl v prostorách zámecké zahrady a města nainstalovány světelné objekty. Nádherná večerní procházka. Snad se bude opakovat.

Foto: Lenka Samková a Petra Vince

Mapa výletu

Mapu si můžete zobrazit na webu nebo v aplikaci.