Nastavení cookies

Na našem webu používáme cookies.

Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.

Lesní železniční zastávka Kaproun, která vznikla v roce 1930, leží na trase úzkokolejky mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí.

Tato zastávka získala v roce 2011 cenu o nejkrásnější nádraží u nás.

Podle legendy tudy v roce 1900 cestoval Jára Cimrman vlakem z Vídně do Prahy na premiéru své hry, ale protože neměl jízdenku, byl průvodčím z vlaku vyhozen. Cimrman se zlobil a křičel zajíždějícím vlakem: „To je vrchol!“ A z toho důvodu je dnes na zastávce Kaproun přes léto umístěna vrcholová kniha – její dnešní podoba je malý deníček v Cimrmanově kufru, kam můžete napsat svůj vzkaz...

Vedle sochy vyhozeného Járy Cimrmana je mohyla z kamenů, která se neustále zvětšuje. Prý každý kdo na zastávku dorazí, byl měl přidat jeden kámen.

Procházku si můžete zpříjemnit tím, že si na webu Jindřichohradeckých místních drah najdete v kolik projíždí parní lokomotiva a počkáte si na ni, jízdní řád tady.

A protože vlak bude mít určitě zpoždění, můžete ještě v lese cca 200 metrů od zastávky navštívit Cimrmanův pramen

Auto jsem zaparkovali ve vesnici Kaproun a napojili se na zelenou turistickou značku. Cesta je dlouhá necelý kilometr a vede kousek po louce a zbytek v lese – cestička je vyšlapaná a dobře značená. V lese přeskakujete kořeny stromů a kameny, takže děti mají o zábavu postaráno. Terénním kočárkem je cesta sjízdná.

Trasa 2 km tam i zpět.